MARIANA RYŠAVÁ

Jmenuji se Mariana Ryšavá a fotografii se věnuji už jedenáct let. Jako jeden z mála fotografů jsem absolventem vysokoškolského studia Tvůrčí fotografie v Ostravě, kde jsem se právě díky dokumentování různých akcí naučila rychlosti a vnímavosti.

Až do nedávné doby jsem dělala pouze uměleckou fotografii (hlavně portrét a autoportrét) a reportáže. Obě věci, které mě bavily, splnila svatební fotografie, proto jsem se rozhodla právě pro ni. A vlastně také proto, že mám na vlastní svatbu hezké vzpomínky, které se mi u svateb často připomenou. V mých fotografiích nehledejte umělou dokonalost, ale hlavně duši, smysl pro detail a prvky humoru.

Vzdělání, dovednosti, zkušenosti

Moje vize

Mým největším snem do budoucna je fotit netradiční svatbu. Například polskou či večerní nebo svatbu v tradičních krojích.

DOMLUVIT SCHŮZKU

Fotografie jako příběh

Svatby dokumentuji jako ucelený příběh celého svatebního dne.

Fotografie jako příběh

Svatby dokumentuji jako ucelený příběh celého svatebního dne. Snažím se zachycovat hlavně emotivní momenty, abyste vždy při prohlížení fotografií znovu prožili to, co na snímku. Nejdůležitějšími momenty na svatbách jsou ty emotivní: Smích, objetí a slzy dojetí. Všímám si i věcí mimo hlavní děj.

Individualita

Nebudete mít fotografie stejné jako všichni ostatní.

Individualita

Nedělám šablonovité záběry. Novomanžele fotím podle toho, jak na mě působí, jaké mají zájmy, ale i podle tématu svatby. Pokud jsou tématem svatby například motýlci, vyrábím rekvizity, které pak při fotografování používám. Vznikají tak jedinečné snímky, které budou patřit jen těmto novomanželům.

Vzdělání

Co ovlivnilo mou tvorbu

Vzdělání

Mám za sebou studium Tvorby hraček na SŠ v Opavě, což mé fotografie ovlivnilo hlavně ve výrobě rekvizit, které občas při fotografování používám. Poté jsem studovala Tvůrčí fotografii na OSU v Ostravě. Toto studium bylo velkým přínosem hlavně v setkání se slavnými českými fotografy, kteří mi byli velkou inspirací.

Přednosti, které nabízí spolupráce se mnou.

Největší výhodou spolupráce se mnou je to, že jsem prošla trochu jiným „fotografickým vývojem“, a tak je můj přístup k fotografování odlišný. Díky zkušenosti s tvůrčí fotografií během studia znám historii fotografie a umění, a mohu tak čerpat inspiraci z jeho historie. U mnoha snímků je znát inspirace například podle obrazů Vermeera van Delfta. Dále jsou výhodou také přípravné skicy a individuální řešení portrétů.

Přátelské vystupování

Příjemné vystupování fotografa je jednou z nejdůležitějších věcí. Považuji za velmi významné, abych byla jako fotograf přátelská a citlivě reagovala na nastalé situace. V nejkrásnější den Vašeho života s Vámi musí být člověk, který je Vám příjemný. Tak může být fotografování zábavou i pro člověka, co se nerad fotí.

Nápady

Jistou netradičností u mé tvorby je, že si připravuji nápady na pózy předem. Nepoužívám „ověřené“ pozice, které jsou pro všechny páry stejné, ale vybírám takové, které se na Vás budou hodit. Většinou připravuji kreslené skicy, díky kterým je pak fotografování mnohem jasnější pro mě i pro novomanžele.

Nenápadnost

U fotografování příprav, obřadu a oslavy zastávám reportážní přístup. Díky teleobjektivu mohu fotografovat i z větší vzdálenosti, takže se často stává, že o mě nikdo neví. Fotograf – reportér by neměl být součástí děje, měl by děj pouze zaznamenávat.